Papież Polak jest patronem województwa kujawsko-pomorskiego, dlatego też na jego terenie - jak również w całej naszej diecezji - odbędzie się wiele wydarzeń upamiętniajacych jego postać i nauczanie.

KONCERT
Już 17 maja w miastach, które Ojciec Święty odwiedził w trakcie podróży apostolskich, będzie miał miejsce potrójny koncert: w katedrze pw. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku przy akompaniamencie organów wystąpi tenor Piotr Buszczewski, z Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy usłyszymy utwór w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej , a w Toruniu na fasadzie Urzędu Marszałkowskiego zobaczymy projekcję multimedialną, ukazująca ważne wydarzenia z życia Papieża. Wysłuchamy także słów lekarza, syna Francesco Crucittiego - chirurga, który operował Papieża po zamachu na placu Świętego Piotra 13 maja 1981 roku. Całość wydarzenia będzie transmitowana przez TVP Bydgoszcz. Jego celem - prócz upamiętnienia Jana Pawła II - jest również okazanie solidarności narodowi włoskiemu, który przez blisko 27 lat tworzył dla niego drugą ojczyznę, a obecnie jest boleśnie doświadczany przez epidemię koronawirusa.

MSZA ŚW.

18 maja o godz. 12.00 w toruńskiej katedrze Świetych Janów będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla. Tego dnia odbędzie się również uroczysta sesja plenerowa sejmiku województwa, a mieszkańcy miasta będą mieli okazję zobaczyć przed Urzędem Marszałkowskim wystawę fotografii autorstwa Arturo Mari i fotografów z naszego regionu, prezentującą wizyty Jana Pawła II w naszym województwie.
 
Natomiast w ramach obchodów urodzin św. Jana Pawła II, Pierwszy Program Telewizji Polskiej oraz Polskie Radio wyemitują w poniedziałek 18 maja br. o godzinie 18:00 widowisko muzyczne Santo subito – Prorok naszych czasów, podczas którego zaprezentowane zostaną utwory ważne dla polskiej kultury, przybliżające sylwetkę i nauczanie Papieża Polaka. Ze względu na wciąż aktualne ograniczenia związane z pandemią, nagrania dokonano bez udziału publiczności, a występy części artystów zostały zarejestrowane w ich domach. Serdecznie zachęcamy do oglądania.