1. Człowiek bardzo chętnie zauważa drzazgę w oku swego brata, jednak dużo trudniej przyznać mu się do belki w swoim oku. Dzisiejsza liturgia słowa u progu Wielkiego Postu stawia przed nami pytania o to, jakim jestem człowiekiem i co powinienem zmienić w swoim życiu? Pytania niełatwe, bo łatwe jest tylko poprawianie innych ludzi. Ostatecznie jednak, podobnie jak drzewo poznaje się po owocach, tak samo jest z człowiekiem.

2. By jednak wydać dobry owoc, potrzeba stanąć w prawdzie o sobie przed Bogiem. Zauważymy więc grzechy główne: pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew i lenistwo. Lekarstwem na nie są cnoty: pokora, szczodrobliwość, czystość, życzliwość, umiarkowanie, łagodność i pilność w dobrym.

3. W Środę Popielcową przyjmiemy na nasze głowy popiół, aby w ten sposób rozpocząć w naszym życiu dzieło nawrócenia. Dodatkowa Msza św. o godz. 9.00 w Boluminku.

4. Przypominamy również, że w Środę Popielcową katolików powyżej 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a ponadto między 18 a 60 rokiem życia obowiązuje zachowanie postu ilościowego, czyli jeden posiłek do syta i dwa skromne. Podobny post obowiązuje w Wielki Piątek, natomiast we wszystkie piątki obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

5. W związku z rozpoczynającym się okresem Wielkiego Postu dziś, jutro i pojutrze w kościołach parafialnych i filialnych adoracja Najświętszego sakramentu. U nas ta adoracja nastąpi po Mszach św. w Boluminku o godz. 16.00, a w Dąbrowie o godz. 17.30.

6. W naszej parafii od przyszłej niedzieli przeżywać będziemy rekolekcje wielkopostne. Rozpoczęcie 10 marca nauką na każdej Mszy św. Następnie rekolekcje trwać będą przez trzy dni: poniedziałek, wtorek i środa. Młodzież i dzieci w tych dniach spotykają się według wyznaczonych godzin: 8.00, 10.30, 12.15, a dorośli po południu o godz. 16.00 w Boluminku i o godz. 17.30 w Dąbrowie. Młodzież, szczególnie przygotowującą się do sakramentu bierzmowania zapraszamy na specjalne spotkanie w przyszłą niedzielę po Mszy swa. o godz. 12.15 w Boluminku.

7. W ostatnim tygodniu pożegnaliśmy z naszej wspólnoty śp. Irenę Kociniewską. Polećmy ją Bożemu Miłosierdziu w naszych modlitwach.

8. W sobotę, 9 marca nauka przed chrztem o godz. 18.30.

9. Parafia Czarże informuje o organizowanej pielgrzymce do Medjugorie w terminie 29.06 – 06.07.2019 r. Cena 1710 zł + 60 € na realizacje programu.

10. Sakramentalny związek małżeński mają zamiar zawrzeć: Mateusz Pasek, st. wolnego, zam. w Dąbrowie Chełmińskiej i Martyna Bączkowska, st. wolnego, zam. w Bydgoszczy.