Ogłoszenia parafialne na Niedzielę Palmową

Niedziela, 02 Kwiecień 2023 r.

Ogłoszenia parafialne na Niedzielę Palmową

1. Dziś przypada 18 rocznica śmierci papieża Jana Pawła II, przez wstawiennictwo tego świętego papieża Polaka, zanośmy modlitwy w naszych potrzebach do Boga najwyższego.

2. Wielki Tydzień rozpoczynamy od uobecnienia wydarzeń związanych z uroczystym wjazdem Jezusa do Jerozolimy, ale również wsłuchujemy się w opis Męki Pańskiej.

3. Szczególnym czasem w Wielkim Tygodniu będzie Triduum Paschalne, w czasie którego będziemy przeżywali wydarzenia zbawcze Jezusa Chrystusa związane z Ostatnią Wieczerzą, Męką Pańską i Zmartwychwstaniem.

4. W czwartek w godzinach dopołudniowych w Katedrze Msza św. Krzyżma, w czasie której biskup poświęci oleje święte, które będą używane przez cały rok do posługi sakramentalnej. Na tej też Mszy św. kapłani odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie.

5. W czwartek, po południu, w parafialnym kościele Msza św. Ostatniej Wieczerzy. Msza ta przypomina ustanowienie sakramentu Kapłaństwa i Eucharystii oraz pożegnanie się Pana Jezusa z apostołami, dającego im polecenie służby przez gest obmycia nóg. Nabożeństwo zakończy procesja z Najświętszym Sakramentem do kaplicy adoracji zwanej Ciemnicą.

6. W piątek dzień Męki Pańskiej, obowiązuje post ścisły, natomiast nabożeństwo koncentruje się na Męce Pańskiej. Stąd w liturgii czytany jest opis Męki według św. Jana i odbywa się adoracja Krzyża do godz. 21.00. Następnie adoracja przez cały dzień w Wielką Sobotę do obrzędów. Nie sprawuje się w tym dniu Mszy św.

7. W sobotę nabożeństwo Wigilii Paschalnej nawiązujące do liturgii Kościoła w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, na które przychodzimy ze świecami. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w Dąbrowie o 11.00 i 16.00 oraz w Boluminku o 11.30 i 16.30.

8. Obrzędy w Wielki Czwartek i Wielki Piątek o godz. 18.00, natomiast w Wielką Sobotę o godz. 20.00. Obrzędy tylko w kościele w Boluminku.

9. Okazja do spowiedzi św. dla tych, którzy nie mogli skorzystać wcześniej w Wielki Czwartek i Wielki Piątek od 17.15 do 17.45, a w Wielką Sobotę od 19.15 do 19.45.

10. Wielkanoc to niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, rozpoczynająca się procesją rezurekcyjną o godz. 6.00 w Boluminku. Następne Msze św. o godz. 9.30 w Dąbrowie i 11.00 w Boluminku.

11. W poniedziałek wielkanocny, II Święto Msze św. jak w niedzielę. Kolekta przeznaczona jest na potrzeby naszej katedry w Toruniu.

12. Pielgrzymów do Pragi prosimy o wpłatę drugiej części kosztów pielgrzymki w kwocie 800zł. do 16 kwietnia.

13. W minionym tygodniu pożegnaliśmy z naszej parafii śp. Stanisława Podlasińskiego z Janowa.

14. Dzisiaj Misterium Pasyjnym w Dolinie Śmierci w Fordonie o godz. 16.00 i 20.00.

15. Sakramentalny związek małżeński mają zamiar zawrzeć:

Patryk Fiałkowski, st. wolnego, Dąbrowa Chełmińska

Wiktoria Szałata, st. wolnego, Bydgoszcz / zapow. I